На повідомлення Держекоінспекції в Закарпатській області ДП «Перечинське ЛГ» надає коментар стосовно проведеної протягом 7-20 лютого перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства державним підприємством ДП «Перечинське ЛГ» і повідомляємо, що з актом згідні частково, про що і зробили відмітку в акті перевірки. Окремі пункти акту та окремі, так би мовити, порушення, з якими підприємство не погоджується будемо оскаржувати в судовому порядку.
Щоб уникнути спекуляцій та різного роду пересудів з боку широкої громадськості, спробуємо пояснити свою позицію
а) пошкодження до ступеня неприпинення росту дерев. Відповідно до діючих правил дозволяється пошкодження від 8% до 10% залишених дерев залежно від крутизни схилу, але хоча цих дерев на лісосіках значно менше вказаної цифри (2-3% від залишених дерев), все одно вони вписуються в акт перевірок і розрахунок завданої шкоди.
б) пошкодження до ступеня припинення росту-порушення, яке викликає найбільше запитань, тому що судження інспектора часто неможливо оцінити кількісно, а нарахування шкоди між першим і другим порушенням різниться більше, як в 3 рази. Для прикладу неможливо провести обмір пошкодженої крони дерев, крім як окомірно, а шкода заподіяна дереву діаметром пня, скажемо, 42 см при пошкодженні до ступеня припинення росту складатиме 9335,92 грн, а до ступеня неприпинення росту – 2822,2 грн. Отже, на нашу думку, у визначенні ступеня пошкодження дерев до ступеня припинення росту необхідно залишити лише дві ознаки: нахилене більш як 45⁰ від осі або повністю повалене дерево, і з обламаним стовбуром.
в) пошкодження підросту – порушення, яке теж частково дозволено правилами. В залежності від крутизни схилу дозволяється проводити рубку, пошкодивши при цьому до 25 % підросту до площі лісосіки. Однак, незважаючи на це, перевірками держекоінспекції систематично нараховується шкода за пошкодження підросту на площах, які відповідають або навіть менші за нормативні, хоча зрозуміло, що неможливо провести лісозаготівельні роботи, не пошкодивши підріст.
І основне, на що ми хотіли б звернути увагу – це розмір нарахованої шкоди або вірніше, методика її нарахування, так як з кожним роком статистика показує вражаюче збільшення шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконних рубок та пошкодження дерев. Переважна більшість активної громадськості, яка цікавиться екологічними, в тому числі лісовими проблемними питаннями, знають, що розмір шкоди обраховується відповідно до постанови Кабміну від 23.07.2008 р. № 665. Однак, не всі знають, що такси визначені цією постановою, кожен рік збільшується на коефіцієнт споживчих цін (коефіцієнт інфляції). Як наслідок, розмір шкоди обрахованої в 2020 в 4,12 разів більший від розміру шкоди, прописаної у вищезгаданій постанові ( додається таблиця).
Тепер, щодо статистики акту перевірки:
Підприємством буде оскаржено в судовому порядку нараховування шкоди за пошкодження дерев. Щодо незаконної рубки буде проведено службове розстеження, винних осіб, як з боку лісової охорони, так і з боку підприємств – підрядників, які допустили порушення буде притягнено до дисциплінарної та адміністративної відповідальності.